Kutatóbiológusként (1980) végzett a szegedi József Attila Tudományegyetemen, majd az ELTE filozófia szakán is oklevelet (1984) szerzett, ugyanebben az évben a korban szokásos egyetemi doktori disszertációját a Szegedi Tudományegyetemen védte meg, kandidátusi dolgozatát a filozófiai tudományok területén védte meg (1991) az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, ugyanitt habilitált 2001-ben.MTA doktori fokozatát (D.Sc.) a pszichológiai tudományokban nyerte el 2003-ban.
Két évtizede folytat evolúciós szemléletű kutatásokat a legkülönbözőbb témakörökben, így pl. a párválasztás, reproduktív stratégiák, altruizmus, élettörténeti pályák, szülői gondoskodás területein. E kutatások eredményei elsősorban nemzetközi lapokban jelennek meg, többek között azEvolution and Human Behavior, Human Nature, Personality and Individual Differences, Current Anthropology, Proceedings of Royal Societyhasábjain. A Pécsi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára, és az itt működő Evolúciós Pszichológia Kutató Csoport vezetője. Az 1980-as évek második felében kutatói munkáját a Soros Alapítvány ösztöndíja segítette, kijutott Nyugat-Európába, majd az Amerikai Egyesült Államokbais tanulmányutakra. OTKA és más pályázatok (KOMA, ISM, Phare, AMFK, stb) révén igyekezett kollégáival fellendíteni a Pécsi Tudományegyetemen a pszichológiai kutatásokat mind az OTDK, mind a PhD hallgatók körében és a mesterszakokon.[1] Iskolateremtő pszichológus, PhD hallgatói közül már öt fő érte el a PhD fokozatot.
Bereczkei Tamás 2009 óta a három tanszéket (Általános és Evolúciós Pszichológia; Személyiség-, Fejlődés és Klinikai Pszichológia; Szociálpszichológia Tanszék) magában foglaló Pszichológia Intézet vezetője.