A KönyvKereső szolgáltatás csak regisztrált ügyfeleink számára elérhető.
Hogy igénybe tudja venni, kérjük, jelentkezzen be, vagy regisztráljon oldalunkon.
3 mű a cigányság helyzetéről: Tanulmányok a cigányság társadalmi helyzete és kultúrája köréből + Sorsformálók - Sikeres roma férfiak történetei + Milyen út vár rájuk? - The Gypsy Road
kopp mária intézet a népesedésért
| 2024
| papír / puha kötés
Tanulmányok a cigányság társadalmi helyzete és kultúrája köréből
Ez a szöveggyűjtemény egy kezdő lépés azon az úton, hogy valamikor majd a magyarországi nemzeti-etnikai kisebbségekről, köztük a cigányságról való ismeretek a nemzeti tananyag részévé váljanak. A cigány gyermekek kulturális sajátosságai, nagy száma és speciálisnak tűnő iskolai problémái különösen indokolttá tennék, hogy a pedagógusok minél előbb olyan megbízható ismeretekre tegyenek szert, amelyek a munkájukat segítenék. Annak, hogy egyelőre ilyen tankönyv megírására nincs lehetőség, számos oka van. Ezek közül a legdöntőbb az, hogy noha évszázadok óta élünk közös hazában, mégis viszonylag kevés tudományos munka született a cigányságról, és az ezekben közölt információk sem mindig elfogadhatóak.
A múlt század második felében megindult lelkes néprajzi kutatások az Osztrák-Magyar Monarchia népei, nemzetiségei között a cigányokat is érintették. A téma presztízsét mutatja, hogy egy főherceg, Habsburg József kezdett el foglalkozni elsősorban a cigány nyelv kutatásával. A Monarchia területének felosztása az I. világháború után viszont azt eredményezte, hogy az új és régi nemzetek tudósai elzárkóztak attól, hogy más népek élete és kultúrája iránt érdeklődjenek. Mindenki a saját népét kutatta, és ebből a cigányság, saját értelmiség híján, nem vehette ki a részét.
A II. világháború után, az 50-es években kezdődő biztató eredményeket mutató kutatások folytatását és bővülését a Magyar Szocialista Munkáspárt 1961-es határozata szakította meg, amely a cigányság teljes asszimilációja mellett kívánta volna a társadalmi felzárkóztatás egyébként humánus programját végrehajtani.
Sorsformálók - Sikeres roma férfiak történetei A magyarországi roma és a nem roma közösségek története ezer szálon fonódik össze. Történelmünk és kultúránk évszázadokra visszanyúlóan összeköt minket, így közös a felelősségünk abban is, hogy minél eredményesebben együttműködjünk. A 2020-ban a KINCS gondozásában megjelent Roma nők egymás közt című interjúkötet folytatásaként most tizenkét olyan sikeres, céltudatos és tevékeny roma férfi életébe nyerhetünk betekintést, akik valódi,,sorsformálókként" alakították saját életüket, és egyúttal sokat tettek a roma-magyar kapcsolatok javításáért, a sztereotípiák és a kirekesztés leküzdéséért, valamint a roma kultúra és identitás megerősítéséért. Ahogy Mező Misi énekes is megfogalmazta:,,a cigányság nem egyenlő a kirekesztéssel, hanem lehet erény is, hogyha megfelelően kezeljük. A Jóisten ugyanis nagyon sok cigány embernek olyan talentumot adott, amiben ki tud teljesedni." E kötet szereplői a közélet, a tudomány, a sport, a zene és a média területén bizonyították rátermettségüket és sorsformáló képességüket. Mindegyikük kendőzetlen őszinteséggel beszél a megpróbáltatásairól, ugyanakkor arról az elhivatottságról és motivációról is, amely mindvégig vitte őket az útjukon. Ékes példái ők annak, hogy minden emberről végsősoron az élet ad bizonyítványt.
Milyen út vár rájuk? - The Gypsy Road
Az a gondolat, hogy közösen tegyünk valamit a cigányság felemelkedéséért először Sárospatakon a Békeszolgálat conferenciáján vetődött fel bennem.
Az Amerikai Békeszolgálat tagjai nagy érdeklődéssel figyelték előadásomat a cigányság történetéről, folklórvilágáról és amikor bemutattuk táncainkat, már nem volt kétség: ők az én embereim. A figyelő szempárokból sugárzott az érdeklődés, éreztem, hogy égnek a tennivágyástól.
Amikor újból találkoztunk, akkor már nagyon könnyű dolgom volt, hiszen a hátunk mögött ott volt a Békeszolgálat 8 aktív embere, a zalakomáromi cigányság 6 tagja, s az önkormányzat 2 embere.